Mieszkanie po remoncie to dobra inwestycja kapitału

Mieszkanie po remoncie to dobra inwestycja kapitału

Wiele osób zaciąga kredyt, by kupić mieszkanie na własność. Jest to znacznie bardziej opłacalne niż wynajem – miesięczne raty są bardzo podobne, a przecież posiadanie mieszkania własnościowego zaowocuje na przyszłość. Kupując odpowiednie lokum warto zwracać uwagę na jego stan – mieszkanie po remoncie może się bowiem okazać bardzo dobrą formą inwestycji kapitału.

Stan mieszkania ma znaczenie

Jeśli kupujemy mieszkanie, jego stan to kluczowa kwestia, którą należy brać pod uwagę. Nawet duży metraż nie będzie rekompensował konieczności wykonania we wnętrzach kapitalnego remontu. Niewyremontowane, zaniedbane mieszkanie może obniżyć wartość rynkową nieruchomości nawet o połowę! Mieszkanie, które jest zadbane i odświeżone daje znacznie lepszy zarobek i może być dobrą inwestycją posiadanego kapitału, na kolejne lata. Nawet jeśli zakup mieszkania okaże się chwilowym zamrożeniem środków, za jakiś czas wydatek na pewno się zwróci. Oczywiście, o ile będzie to mieszkanie zadbane, którego nie musimy remontować na własną rękę.

Dlaczego opłaca się kupować mieszkanie na własność?

Wynajem mieszkania to obecnie spory wydatek – miesięczne raty dorównują tym, które należy spłacać za kredyt hipoteczny. Coraz większa liczba młodych ludzi woli więc wziąć kredyt i kupić mieszkanie, ponieważ wydatek ponoszony z tego tytułu bardziej opłaca się niż wynajem. Jeśli ktoś posada odpowiednie środki to inwestycja w nieruchomości może być najlepszą formą zamrożenia kapitału, który przyniesie zyski. Należy jednak przeanalizować stan mieszkania oraz jego lokalizację – pod uwagę warto brać również inwestycje, planowane w okolicy na kolejne lata. Może mieć to znaczący wpływ na wzrost wartości mieszkania w kolejnych latach. Pamiętajmy jednak, że mieszkanie musi na pewien czas zamrozić kapitał, ponieważ wzrost wartości obserwowany jest w przeciągu kilku lat od zakupu. W tym czasie można jednak mieszkanie wynająć, dzięki czemu “zarobi” ono na ewentualne raty kredytu.

Ile można zapłacić za mieszkanie do remontu?

Z mieszkaniami do remontu należy uważać – jeśli nie wynegocjujemy odpowiedniej ceny, można na tym stracić. Najlepiej jest wynająć rzeczoznawcę, który dokona rzetelnej wyceny nieruchomości. Dzięki temu będzie wiadomo ile można zapłacić, aby na tym nie stracić. Oczywiście można przeprowadzić remont i sprzedać takie mieszkanie z zyskiem, wymaga to jednak nakładu czasu oraz pracy własnej, przez co nie zawsze jest to opłacalna inwestycja, szczególnie że na rynku mieszkaniowym jest sporo lokali w naprawdę dobrym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *