Na co zwrócić uwagę przy zakupie nart używanych?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nart używanych?

Zakup używanych nart to znakomity pomysł. Spokojnie można trafić na dobre okazje i zaoszczędzić kilkaset złotych. Oczywiście jak to bywa z używanymi rzeczami, nigdy nie ma się pewności, że będą one dobrej jakości. Kiedy mowa o używanych nartach to jasnym staje się, że należy bardzo wnikliwie sprawdzić ich jakość. Jakiekolwiek wady, zniszczenia sprzętu mogą prowadzić do wypadków na stokach narciarskich. Jak więc sprawdzić używane narty, jakim elementom przyjrzeć się dokładnie przed zakupem?

Krawędzie nart oraz ślizgi do dokładnego sprawdzenia

Każdy kto przegląda używane narty przed zakupem zwraca uwagę na te dwa elementy. Krawędzie trzeba sprawdzić pod kątem ich grubości. Czy na całej długości są identycznie grube, zwracając baczniejszą uwagę na ich stan w miejscach takich jak dzioby oraz piętki (czyli początek i zakończenie narty). Krawędzie nart powinny być również wolne od jakichkolwiek wklejek, przeróbek, świadczących o naprawach większych defektów. Ślizg w nartach odpowiada za to jak będą one jeździć. Należy go dokładnie przeglądać pod kątem zarysowań, aczkolwiek nie panikować gdy są widoczne małe ryski. Dopiero gdy narta posiada większe, głębokie rysy, ingerujące w konstrukcję należy automatycznie zrezygnować z zakupu.

Odkształcenia nart czyli samodzielny test jakości

Warto wykonać samodzielnie test jakości nart używanych i upewnić się, że nie uległy one odkształceniu. Jak można to zrobić? Wystarczy narty przyłożyć do siebie. Jeżeli nie posiadają one żadnych odchyłów, jeżeli równo przylegają do siebie, oznacza to, że nie mają odkształceń. To bardzo ważna kwestia gdyż odkształcenia nart wpływają na znaczne jakość komfortu i bezpieczeństwo jazdy.

Używane narty z wypożyczalni?

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego corocznie wymieniają sprzęt. Może się wydawać, że to znakomita okazja do taniego zakupu w miarę nowych nart. Szukający używanego sprzętu powinni unikać tego z wypożyczalni. Narty tego typu cały czas pracują, na okrągło są wypożyczane, co w trakcie jednego sezonu znacznie wpływa na ich jakość. Wysoki poziom eksploatacji powoduje, że narty tracą swoje pierwotne właściwości. Jak można poznać używane narty z wypożyczalni? Rodzaj wiązań ma tutaj kluczowe znaczenie. Wszystkie narty wykorzystywane w wypożyczalniach posiadają wiązania tzw. rentalowe (uniwersalne, pozwalające dopasować do nich najróżniejsze rozmiary butów narciarskich). Często lepiej kupić sprzęt od prywatnej osoby. Można mieć niemal 100% pewności, że takie narty nie były użytkowane od rana do wieczora przez wiele tygodni, miesięcy.

Zakup nart używanych tylko z kimś doświadczonym

Gdy tylko to możliwe, przed zakupem nart używanych należy skorzystać z pomocy osób doświadczonych np: z warszawskiego sklepu narciarskiego – Contingent. Specjaliści, wieloletni narciarze bez problemów poradzą sobie z przeglądem nart i doradzeniem czy warto zakupić dany egzemplarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *