Zakładając jednoosobową działalność wiele osób we wniosku CEIDG deklaruje, że będzie prowadzić księgowość swojej firmy samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to trudne, nawet jeśli do tej pory prowadzenie księgowości widziało się tylko na filmach czy w biurze rachunkowym. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ daje to możliwość ograniczenia kosztów. A niestety młode firmy mogą przez pierwsze miesiące nie generować wysokich przychodów lub nawet ponosić same koszty. Dlatego też koszt zatrudnienia księgowej czy biura rachunkowego może być dla nowej firmy zbyt wysoki na początek.
Poza tym jest szereg programów komputerowych do księgowości małych firm, które ułatwiają wypełnianie potrzebnych dokumentów czy dokonywanie rozliczeń. W większości wystarczy wpisać dane w odpowiednie komórki i po chwili wyskakuje gotowy dokument. Także przelewy na zaliczkę na podatek dochodowy czy ZUS można od razu ustawić w takim programie i nie martwić się o pomyłki.
Księgowość bardzo uproszczona
W małych firmach czy w działalności jednoosobowej zwykle stosuje się księgowość uproszczoną, polegającą na prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) przy opodatkowaniu według skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Albo na ewidencji przychodów, jeśli działalność opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niektóre przedsiębiorstwa mają też wynikający z przepisów prawa wymóg prowadzenia ewidencji środków trwałych, wyposażenia czy przebiegu pojazdów.
Rozliczenia z Urzędem Skarbowym – podatek VAT
Nie każda firma musi być tzw. Vatowcem. Ale jeśli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT to powinien pamiętać, że nawet prowadzenie uproszczonej księgowości zobowiązuje go do prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupu VAT. Na podstawie tego rejestru wypełnia się deklaracje rozliczeniowe VAT-7 przy rozliczeniu miesięcznym, deklarację VAT-7K przy rozliczeniu kwartalnym. Deklaracje te składa się do 25. dnia miesiąca, następującego po okresie rozliczeniowym.
Rozliczenia z ZUS
Wiele osób zdecydowało się założyć swoją własną firmę tylko dlatego, że nadal można opłacać preferencyjne składki ZUS przez pierwsze dwa lata działalności firmy. Warto jednak pamiętać, że przedsiębiorca, który prowadzi tzw. jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników musi zapłacić składkę ZUS do 10. dnia miesiąca kolejnego, za poprzedni miesiąc. Albo też w wypadku małej firmy, która zatrudnia choć jedną osobę do dnia 15. kolejnego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Terminów nie można pomylić, ponieważ będzie to niosło za sobą przykre konsekwencje.
Jeżeli jednak uważasz, że sam nie poradzisz sobie z prowadzeniem księgowości w firmie skontaktuj się z biurem rachunkowym RoscoTax, które specjalizuje się w prowadzeniu usług księgowych na krakowskim Ruczaju.