Nasada kominowa – sposób na ciąg wsteczny

Ciąg wsteczny w kominach może być problemem w wielu konstrukcjach. Skutecznym rozwiązaniem może być wybór odpowiedniej nasady kominowej. W jaki sposób znaleźć właściwy produkt, który pomoże nam skutecznie pozbyć się problemu?

Ciąg wsteczny w kominie – co to jest?

Jak to się dzieje, że ciąg kominowy działa prawidłowo? Zjawisko to wynika z różnicy w gęstości powietrza na zewnątrz i we wnętrzu przewodu kominowego. Jeśli jest ona wystarczająco duża powstaje siła, która zasysa gazy i opary we właściwym kierunku. Spaliny są lżejsze od powietrza, dlatego teoretycznie powinny się unosić i przez komin opuszczać konstrukcję. Jeśli ciąg ten jest niewystarczająco duży, zaczyna działać ciąg wsteczny. Wówczas dym cofa się do pomieszczeń, a rozpalenie kominka lub kotła na paliwa jest problematyczne. Przyczynami takiego zjawiska może być nieprawidłowo zamontowany kanał wywiewny, zbyt silny wiatr lub za duże uszczelnienie budynku.

Jak sobie poradzić z tym problemem?

Prawidłowe rozwiązanie problemu możemy znaleźć jedynie wówczas, jeśli dostosujemy je do przyczyny problemu. Na przykład, jeśli przyczyną ciągu wstecznego jest zbyt krótki komin, należy go przedłużyć. Czasem też komin wymaga jedynie wyczyszczenia. Najczęściej jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie nasady kominowej. Urządzenie to wykorzystuje siłę wiatru do tego, aby wspomagać ciąg kominowy. Dzięki temu możliwe jest odprowadzenie powietrza z przewodów wentylacyjnych i spalin z przewodów spalinowych. Istnieje kilku rodzajów nasad kominowych, głównie rozróżniamy te stałe, samonastawne i obrotowe. Te pierwsze nie zmieniają swojego położenia do wiejącego wiatru. Nasady samonastawne dostosowują się do wiatru i osłaniają cały przewód kominowy. Z kolei obrotowe posiadają głowice, które są wystawione całkowicie wystawione na działanie wiatru.

W trosce o komfort i bezpieczeństwo

Ciąg wsteczny może być nie tylko niekomfortowy dla użytkowników pomieszczeń, ale i niebezpieczny. Dlatego właśnie, jeśli zauważamy tego typu problem, warto  rozwiązać go możliwie najszybciej. Jedynie wówczas możemy cieszyć się ciepłym domem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *