Nauka gry na keyboardzie dla początkujących – poradnik

Nauka gry na keyboardzie dla początkujących – poradnik

Na naukę gry na keyboardzie decydują się osoby w każdym wieku. Interesuje ona zarówno dzieci, jak i dorosłych, a w wolnych chwilach po nuty sięgają nawet osoby starsze! Przedstawiamy kilka porad na to, jak rozpocząć swoją przygodę z keyboardem.

Nauka nut i koordynacji rąk

Chęć grania na jakimkolwiek instrumencie klawiszowym wiąże się z koniecznością poznania nut. Wbrew pozorom nuty wcale nie są takie trudne, jednak warto zadbać o to, aby przedstawił nam je dobry nauczyciel od nauki gry na keyboardzie, szczególnie jeśli wcześniej nie mieliśmy z nimi do czynienia.Najprościej będzie zacząć od nut klucza wiolinowego, z czasem zaś przyjdzie pora na nuty klucza basowego. Chcąc rozpocząć grę na keyboardzie należy również nauczyć się koordynowania pracy rąk oraz techniki ułożenia dłoni na klawiaturze. Umiejętność odczytania nut i wstukania ich na klawiaturze jest kluczem do pracy nad utworem od strony muzycznej.

Proste utwory na początku

Grając na keyboardzie musimy zwracać uwagę nie tylko na technikę, ale również intonację utworów oraz ich interpretację. Na początku warto więc postawić na łatwe do zagrania utwory, dzięki czemu będziemy mogli się skupić na ich poprawnym zinterpretowaniu, dynamice czy artykulacji. Z czasem z pewnością przyjdzie czas na bardziej zaawansowane utwory – nie należy bowiem zbyt długo grać tych z gatunku prostych, szczególnie gdy nasze umiejętności coraz bardziej posuwają się do przodu. Warto jednak zdać się na nauczyciela, który podpowie nam, jakie utwory możemy grać w danym momencie nauki.

Sprzęt dla początkującego

Większość początkujących osób boryka się z problemem wyboru sprzętu do gry. Przede wszystkim nie można poprzestawać wyłącznie na grze podczas lekcji – musimy mieć w domu własny sprzęt, na którym możemy szlifować nabyte umiejętności. Co jednak wybrać na początek? Zakup dobrego keyboardu to niemały wydatek, na który rzadko decydują się początkujący. Na rynku dostępne są specjalne maty, które imitują ułożenie klawiszy, a nawet dźwięki keyboardu. Można się w nią oczywiście wyposażyć, zwłaszcza że jej cena jest dosyć atrakcyjna. Warto też rozważyć zakup używanego sprzętu. Używane keyboard można kupić już za 200-300 zł.

Cierpliwość popłaca

Nauka gry na jakimkolwiek instrumencie wymaga wiele cierpliwości. Nie należy nastawiać się na to, że już po kilku lekcjach będziemy pięknie grać zaawansowane utwory. Nauka wymaga również czasu – często dopiero po kilku latach codziennego praktykowania gry możemy powiedzieć, że opanowaliśmy nieco keyboard i potrafimy wydobyć z niego najpiękniejsze dźwięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *