Czym zajmuje się Twoje dziecko w wolnym czasie? Czy ma dużo ruchu? A może po lekcjach siada w wygodnej pozycji, ze skręconym „w ósemkę” kręgosłupem i komórką w ręce, by pogrzebać po mediach społecznościowych przez kilka godzin? Jeżeli masz większe dziecko, przerwij ten szkodliwy dla zdrowia i umysłu proceder. Jeżeli Twoja pociecha jest w wieku, gdzie smartfon ustępuje pierwszeństwa dobrej zabawie w ruchu, wykorzystaj to i zapewnij dziecku pasję, która zaowocuje w przyszłości. Wszechstronną pasję, wpływającą zarówno na zdrowie, jak i umysł. Jazdę na rolkach.
Jak jazda na rolkach wpływa na organizm
Wydawać by się mogło, że jazda na rolkach to tylko przebieranie nogami w butach na kółkach. Nic bardziej mylnego. Jazda na rolkach wymusza użycia wielu mięśni, zarówno nóg, jak i rąk czy też mięśni kręgosłupa. Ćwiczy równowagę, skupienie, koordynację prawej i lewej półkuli, co pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Trenuje wysiłek i pozwala ćwiczącemu na pokonywanie kolejnych stopni trudności i właściwego szacowania swoich możliwości, w tym – kontrolowanego podejmowania ryzyka. Odpowiednio prowadzona nauka jazdy na rolkach zapewnia również bezpieczeństwo, dlatego nie należy zrażać się widokiem „wyczynowców” skaczących po rampach bez zabezpieczenia. Jak więc zacząć jazdę na rolkach i jak zachęcić dziecko, by w sposób bezpieczny rozpoczęło przygodę z rolkami?
Jak się przygotować do jazdy na rolkach
Zanim nasze dziecko rozpocznie jazdę, warto rozważyć, czy nie uczynić z tego sportu sposobu na wspólne spęczanie czasu. Dla dziecka nie ma lepszego przykładu, niż jeżdżący dorosły, często zdarza się również, że rodzice, widząc frajdę dzieci, sami kupują rolki i współuczestniczą w zabawie. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Dla dzieci, którym zmienia się rozmiar buta, najlepiej zakupić standardowe rolki regulowane. Starczą na dłużej. Niezbędnym wyposażeniem jest również kask i porządny komplet ochraniaczy. Dzięki nim dziecko będzie bezpieczniejsze, a każdy upadek będzie traktowany jak zabawa. Nie wolno zapomnieć o piciu, najlepiej niegazowanej wodzie oraz długich spodniach i bluzie, które – w razie upadku na bok – ochronią skórę.
Pierwsze kroki na rolkach
Pierwsze kroki na rolkach należy zacząć od rozgrzewki. Następnie, na miękkim gruncie (dywan w domu, trawa przy ławce) należy poćwiczyć pierwsze kroki. Można również wspomóc dziecko, trzymając je za rączki podczas pierwszej jazdy. Nie wolno dopuścić do „przetrenowania” mięśni. Jak wspomniano, pracują praktycznie wszystkie, w tym również te rzadko używane. Pierwsze zajęcia nie powinny trwać dłużej niż pół godziny.
A może profesjonalna pomoc?
Idealnym rozwiązaniem dla początkujących rolkarzy, zarówno małych, jak i dużych jest zapisanie się do szkółki rolkarskiej. Zamiast eksperymentować, co może zniechęcić dziecko do nauki jazdy na rolkach, instruktorzy – pasjonaci, bo inni tam nie trafiają – poprowadzą ucznia w bezpieczny sposób przez pierwsze kroki, wyznaczą standardy poszczególnych etapów nauki, pokażą na własnym przykładzie, jakie korzyści daje jazda na rolkach. Dzięki bogatemu doświadczeniu, zdobytemu na własnym przykładzie potrafią tak ustawić zajęcia, by dziecko nie tylko nie doznało kontuzji ani przetrenowania, lecz wyszło z zajęć naładowane pozytywną energią oraz z pewnym niedosytem, czkając na kolejne zajęcia. Zachęcone pozytywnymi doświadczeniami będzie szybciej robiło postępy, a widząc je – nabierze większej wiary w siebie i swoje możliwości. Uczęszczanie do szkółki najczęściej pozwala na trenowanie przez cały rok: w lecie – na świeżym powietrzu i pod dachem w zimie. Dobry instruktor potrafi też stworzyć więź ze swoimi wychowankami, promując przy tym dobrą zabawę, połączoną ze zdrowym trybem życia.