Znajomość przynajmniej jednego języka obcego w stopniu komunikatywnym to dziś niezbędne minimum, które jest wymagane praktycznie przez każdego pracodawcę. Dlatego, by zapewnić sobie lepszy start na rynku pracy, warto uczyć się języków obcych, bez względu na nasz wiek.
Chociaż dzieci mają pewne przewagi w nauce języków, dorosłość wcale nie stanowi przeszkody w osiągnięciu płynności mówienia w nowym języku. Wszystko tak naprawdę zależy od motywacji osoby uczącej się oraz skuteczności narzędzi, z których korzysta.
Motywacja, czyli dlaczego chcę się nauczyć języka obcego?
Każde wdrożenie zmiany w swoim życiu, bez względu na to, czy jest ona związana ze zmianą stylu życia, czy też nabyciem nowej umiejętności, jak np. nauka języka obcego, by była skuteczna, wymaga determinacji i cierpliwości. Dlatego ważne jest, by wcześniej określić sobie, dlaczego chcemy się nauczyć tego konkretnego języka, w jakim czasie i jakie cele chcemy osiągnąć.
Systematyczność, czyli dlaczego warto powtarzać?
Nauka języka wymaga systematyczności i regularności, co wynika z konstrukcji ludzkiego umysłu, który, obciążony nadmiarem informacji, potrafi dosłownie wymazywać te, które są nieużywane. Dlatego też po zakończeniu edukacji szkolnej, tak wielu z nas zapomina wzory chemiczne i matematyczne czy definicje zjawisk fizycznych. Dlatego, planując naukę języka obcego, powinno się jednocześnie zarezerwować sobie w codziennym harmonogramie dnia około kwadransa dziennie na naukę i powtórzenie materiału. Krótkie, ale regularne sesje, w trakcie których przyswajamy też mniejsze partie materiału, są bardziej skuteczne niż długie i sporadyczne.
Jak się skutecznie uczyć?
Tak, jak nie ma złotego środka, idealnego dla wszystkich, który sprawi, że np. szybko nauczymy się prowadzić samochód, tak też każdy ma inne potrzeby w zakresie nabycia umiejętności porozumiewania się w języku obcym. Oczywiście, zależy to od indywidualnych kompetencji, cech człowieka, motywacji oraz sposobu nauki. Od lat uważa się, że, obok kontaktu z tzw. żywym językiem np. podczas pracy za granicą, najlepsze efekty przynoszą kursy językowe. Bielsko-Biała to jedno z miast w Polsce, gdzie znajdziemy szereg ośrodków i osób prywatnych reklamujących swoje usługi nauki języków. Zanim jednak zdecydujemy się na naukę w konkretnej szkole czy u wybranego lektora, warto sprawdzić opinie innych uczestników, wielkość grup, czy też, do jakich egzaminów przygotowuje kurs. Można także poprosić o rekomendacje. Jeśli chodzi o skuteczne i zachwalane kursy językowe, Bielsko-Biała może szczególnie polecić te organizowane przez Wyższą Szkołę Ekonomiczno-Humanistyczną. Skuteczności nauki sprzyjają małe grupy, nawet od 8 osób, a także nowatorskie podejście do nauki, wykorzystujące zarówno tradycyjne formy, jak i te innowacyjne. Nie od dziś wiadomo, że efektywna nauka języka obcego, poza wykonywanie ćwiczeń gramatycznych i poznawaniem nowego słownictwa, wymaga zwyczajnie „zanurzenia się w języku”. Co najważniejsze możemy to zrobić podczas zajęć, a także w domu, nie ruszając się z naszej kanapy. Można próbować znaleźć okazje do praktykowania języka, na przykład uczestnicząc w grupach konwersacyjnych, korzystając z internetowych zasobów, oglądając filmy czy słuchając muzyki w języku, którego się uczymy. Z kolei słuchając audiobooków i podcastów i czytając teksty, wzbogacimy swoje słownictwo, poprawimy rozumienie ze słuchu i naturalnie będziemy nabywać umiejętności dostosowania się do naturalnego tempa języka, jak również akcentu.
Pamiętaj, że nauka języka to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Nie zrażaj się drobnymi błędami i staraj się czerpać przyjemność z odkrywania nowego języka. Z upływem czasu i regularnej praktyki z pewnością zauważysz postępy w swoich umiejętnościach językowych.