Od czego zależy cena płyty winylowej i gdzie można ją sprzedać?

Od czego zależy cena płyty winylowej i gdzie można ją sprzedać?

Mówi się, że płyta winylowa to relikt przeszłości. Mało kto wie, że oferuję ona lepszą jakość muzyki niż popularna obecnie: „MP3”. Za dobrej jakości, rzadką płytę winylową można dostać całkiem spore pieniądze. Co ma wpływ na to, ile jest wart krążek i gdzie można spieniężyć czarne złoto?

Cena

Wartość płyty winylowej zależy głównie od dwóch czynników:

Kondycja – czyli w jakim stanie fizycznym jest sam nośnik dźwięku i okładka. Wiadomo, że im gorszy stan, tym mniej będzie płyta warta. Dlatego największą wartość uzyskują płyty dobrze zachowane. Raczej nikt nie kolekcjonuje winyli, których nie da się posłuchać.

Unikalność – im dany krążek jest mniej spotykany na rynku, tym lepiej dla nas. Oczywiście nie chodzi tutaj o jakiś mały zespół, którego nikt nie zna… Niektórzy szczęściarze są posiadaczami „białych kruków”, których ceny potrafią być zawrotne.

Aukcja internetowa

Idealne miejsce, aby sprzedać winyl, jeśli nie znamy jego wartości, a nie chcemy być stratni. Po prostu wystawiamy aukcję i dzięki temu dostaniemy raczej optymalną kwotę za ten nośnik. Jednak nie jest tak zawsze, dlatego warto mieć to na uwadze. Może też być tak, że płyta będzie tak niszowa, iż nie wzbudzi żadnego zainteresowania. W takim miejscu najłatwiej jest uzyskać dobre pieniądze, bo trafiamy do szerokiego grona odbiorców zwykle z całej Polski a czasami nawet spoza niej…

Antykwariat muzyczny

Tutaj warto się udać, jeśli wcześniej nie byliśmy w stanie sprzedać naszej winylowej płyty. W antykwariacie mamy dużą szansę na to, że ktoś zakupi od nas dany krążek za przystępną kwotę. Możemy się tu także udać po wycenę tego, co posiadamy, gdy nie jesteśmy pewni, ile jest to warte. Warto jednak przed sprzedażą winylów zapytać się o wartość płyty w kilku miejscach — tak, aby przez naszą niewiedzę nie zostać oszukanym.

Skup płyt winylowychSkup płyt i książek

Miejsce, w którym także są bardzo duże szanse na to, że z sukcesem sprzedamy nasz towar. Aczkolwiek ceny na skupie nie są takie satysfakcjonujące jak w innych miejscach, chociaż zdarzają się też wyjątki, gdzie za unikalną płytę dostaniemy godne pieniądze. Także tutaj możemy wycenić nasze płyty. Jednym z najlepszym skupem płyt winylowych w Warszawie jest skup należący do Antykwariatu Amicus. W skupie za płytę w dobrym stanie naprawdę możesz dostać godziwe pieniądze. Jeżeli posiadasz winyle i chciałby je sprzedać za dobre pieniądze to sprawdź jego ofertę.

Płyta winylowa

Cena winylu jest zależna od jego unikalności i stanu fizycznego. Jeśli chcemy go sprzedać, to aukcja internetowa jest miejscem, gdzie trafimy do ogromnej rzeszy ludzi, a cena zwykle będzie odpowiednia do wartości towaru. Mamy możliwość sprzedaży naszego nośnika również w antykwariacie muzycznym oraz na skupie płyt i książek. Są to miejsca, w których będziemy mogli spieniężyć winyl bądź przynajmniej dowiedzieć się ile dany krążek jest wart.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *