Oddać, sprzedać, wyrzucić? Co zrobić z niechcianymi książkami?

Oddać, sprzedać, wyrzucić? Co zrobić z niechcianymi książkami?

Książki są dobrem literackim dostępnym dla każdego. Istniały już w przeszłości i istnieć będą w przyszłości chociaż ich forma ulega ciągłym zmianom. Różne dzieła, w zależności od swojej popularności i tematyki są albo zapominane, albo zapamiętywane na długo. Niektóre planuje się na wieki zachować na honorowej półce, a inne, no cóż, po prostu się ich pozbyć. Jednakże nie jest to taka prosta sprawa. Niechciane książki też mogą się jeszcze na coś przydać, jak nie właścicielowi to komuś innemu.

Co zrobić z książkami, które są już niepotrzebne?

Możliwości jest wiele, a to na którą się należy zdecydować zależy wyłącznie od preferencji ludzi (ich posiadaczy, jak ewentualnych przyszłych właścicieli). Najprostszą opcją, niewymagającą wysiłku jest po prostu wyrzucenie ich na śmietnik. Niestety za pomocą takiego uczynku jedyną dobrą rzeczą jest pozbycie się kłopotu i trochę wolnego miejsca w mieszkaniu. Alternatywą jest oddanie ich w inne ręce. Zawsze na pewno znajdzie się ktoś, kto chętnie je przygarnie i zapewni im nowy dom. Ewentualnie istnieją jeszcze biblioteki. Przygarną one w zasadzie każdą książkę jaką człowiek im przekaże. Co się z nimi później stanie zależy już wyłącznie od nich samych. Następnie niechciane książki o ile są to pozycje ciekawe lub unikatowe można wymienić. Obecnie istnieje dużo grup miłośników książek, którzy chcą się nimi wymieniać. W zamian za jedną książkę, której posiadanie jest już utrapieniem, można wyposażyć się w coś innego, bardziej wpasowującego się w gusta. Niechciane książki świetnie posłużą się też jako makulatura. Co prawda nie będą się już nadawały do czytania, ale powstanie z nich również coś przydatnego. Ewentualnie można je spalić i grzać się przy ich cieple. Niestety jest to opcja szkodliwa dla środowiska i należy jej unikać!

Antykwariaty – skup książek

Bardzo popularne stały się antykwariaty. Zajmują się one skupem niechcianych książek. Istnieją w wersji stacjonarnej i internetowej. Jeżeli ktoś jest właścicielem bardzo pokaźnego zbioru niepotrzebnych książek może umówić się z właścicielem skupu, a ten sam podjedzie i wybierze te najbardziej go interesujące. W tej czynności zyskują aż 4! strony. Człowiek pozbywa się niechcianych książek i dostaje za to pieniądze, właściciel skupu zdobywa nowy towar, a inni ludzie mają szansę zakupić sprzedaną pozycję. Najwięcej jednak zyskują książki. Dotąd niechciane mają szanse na „drugie życie”. Kto wie może znajdzie się ktoś, kto zabierze je ze sobą na bardzo długo.

Książki są czymś wartościowym w kulturze człowieka. Pozbywając się poszczególnych egzemplarzy dobrze sprawdzić najlepsze opcje i wybrać tę, z korzyścią dla każdego. Szczególną uwagę natomiast warto zwrócić na skup książek i podarowanie im „drugiego życia”. Bowiem każdy, nawet taka rzecz, zasługuje na drugą szansę.

Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *