W przypadku wystąpienia szkody komunikacyjnej czy majątkowej, można ubiegać się o odszkodowanie. Wypłaca je ubezpieczyciel, u którego mamy wykupioną polisę lub ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Standardową praktyką firm ubezpieczeniowych jest zaniżanie kwoty wypłacanego odszkodowania – szansą na uzyskanie większej kwoty jest odkup odszkodowania.
Czym jest odkup odszkodowań?
Artykuł 511 Kodeksu Cywilnego umożliwia odkup roszczeń odszkodowawczych. Każda osoba, która doznała szkody, ma prawo do uzyskania wyższego odszkodowania, co należy traktować jako własność. Właśnie z tego powodu każdy może odsprzedać prawo do odszkodowania, jeśli wypłacona kwota jest zaniżona. Firma XPRIME zajmująca się odkupem odszkodowania musi uzyskać cesję wierzytelności, czyli przekazanie roszczenia. Wówczas poszkodowany uzyskuje wynagrodzenie z tytułu sprzedaży swojego roszczenia, natomiast firma kupująca odszkodowanie nabywa prawo do uzyskania wyższego odszkodowania. Wystarczy, że poszkodowany prześle kosztorys do firmy kupującej odszkodowania – jeśli występują przesłanki, by uzyskać wyższą wypłatę, strony mogą dojść do porozumienia. Klient uzyskuje dopłatę do kwoty wypłaconej wcześniej przez ubezpieczyciela, bez konieczności odwoływania się od decyzji czy oddawania sprawy do sądu. Wszystko można załatwić w maksymalnie kilka dni roboczych.
Jakie korzyści płyną ze sprzedaży odszkodowania?
Sprzedaż roszczenia powoduje wypłatę środków przez firmę zajmującą się odkupieniem roszczenia. Dzięki temu klient może liczyć na szybką gotówkę, bez konieczności odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela. Walka z towarzystwami ubezpieczeniowymi potrafi przeciągać się nawet latami – za kilkaset złotych wyższego odszkodowania jest to po prostu nieopłacalne. Ubezpieczyciele mają sposoby na to, by zaniżać odszkodowania i właściwie zmuszać klientów do ich zaakceptowania. Firmy zajmujące się odkupem odszkodowań doskonale znają zawiłości prawne i wiedzą, czego mogą wymagać od towarzystw ubezpieczeniowych. Mają też własnych prawników, którzy potrafią walczyć o wyższe odszkodowania. Osoby prywatne mają małe szanse, by dokonać tego na własną rękę.
Jakie roszczenia można sprzedać?
Cesja obejmuje jedynie szkody rzeczowe – zazwyczaj pochodzące ze zdarzeń komunikacyjnych, a także działania sił żywiołów czy innych czynników uszkadzających majątek. Nie ma możliwości sprzedaży roszczeń do szkód osobowych. Dopłata do odszkodowania jest możliwa, jeśli nie upłynęło więcej niż 3 lata od chwili wydania decyzji o przydzieleniu odszkodowania.