Dyski twarde to urządzenia mechaniczne służące do przechowywania danych. Dyski zbudowane są z obrotowego talerza pokrytego nośnikiem elektromagnetycznym oraz głowicy elektromagnetycznej umieszczonej na ruchomym ramieniu, umożliwiającej zapis i odczyt danych. Za ruch talerza odpowiada silnik dysku twardego. Na działanie urządzenia wpływ ma również elektronika, a także filtry i hamulce odpowiedzialne za prawidłową pracę głowicy. Całość zamknięta jest w szczelnej, ale nie hermetycznej obudowie.
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego
Dyski twarde należą do precyzyjnych urządzeń elektronicznych, które pomimo zastosowanej obudowy w łatwy sposób mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Do uszkodzeń takich najczęściej dochodzi wskutek upadku na twardą powierzchnię. Poza uderzeniami i wstrząsami dyski ulegają również uszkodzeniom mechanicznym wywołanym przez zbyt wysoką temperaturę lub nadmierną wilgotność. Chociaż tego rodzaju awarie mogą doprowadzić do nieodwracalnej utraty danych, w wielu przypadkach istnieje możliwość ich odzyskania.
Aby to zrobić, trzeba skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy oferującej tego rodzaju usługi. W Krakowie taka firmą jest MIROBIOS. Pragnąc skorzystać z takiej usługi, należy w pierwszej kolejności przesłać uszkodzony dysk na wskazany adres. Nośnik po dostarczeniu do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych trafia do laboratorium, gdzie jest poddawany analizie. Podczas analizy poszukiwane są przede wszystkim przyczyny wystąpienia awarii. Do najczęściej występujących usterek spowodowanych upadkiem sprzętu należy powyginanie głowic, ramienia lub ich fizyczne uszkodzenie. Upadek może doprowadzić także do uszkodzenia łożysk silnika oraz elementów wpływających na pracę głowicy. Na skuteczność całego procesu odzyskiwania danych w największym stopniu wpływa to, czy doszło do uszkodzenia talerza dysku twardego. Jeśli nie, odzyskanie danych będzie możliwe. W przypadku, kiedy jednak powyginana głowica lub jej elementy doprowadziły do zarysowania powierzchni talerza, danych najprawdopodobniej nie da się odczytać.
Aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia talerza elektromagnetycznego niezwykle ważne jest, aby po upadku nie uruchamiać komputera i znajdującego się w nim dysku twardego. Dysk należy odłączyć od źródła zasilania również wtedy, gdy zaczynają dochodzić z niego dziwne i niepokojące dźwięki. Jeżeli urządzenie w chwili wystąpienia uszkodzeń mechanicznych nie było podłączone do zasilania istnieje nawet 100-procentowa szansa na odzyskanie wszystkich danych. W związku z tym, że dysk twardy to niezwykle precyzyjne i delikatne urządzenie nie należy podejmować żadnych prób samodzielnej naprawy. Nawet samo otwarcie obudowy może doprowadzić do zanieczyszczenia talerzy i w efekcie do nieodwracalnej utraty danych.