Podatek dochodowy od osób fizycznych 2018

Podatek dochodowy od osób fizycznych 2018

Zmiany w podatkach wprowadzane są co roku. Jednak nie wszystkie dotykają zwykłego obywatela. W przyszłym roku podatkowym będzie jednak inaczej. Od 1 stycznia 2018 roku zmienia się kwota wolna od podatku. Zamiast 6,6 tysiąca złotych będzie ona wynosiła 8 tysięcy złotych. Zostanie podniesiony także limit kosztów uzyskania przychodu dla osób tzw. twórców. A co ciekawe także zostanie wprowadzone opodatkowanie nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10 milionów złotych. To tylko niektóre zmiany wprowadzone przez Sejm za nowelą ustaw podatkowych uchwaloną 27 października 2017 roku.

Co tak naprawdę się zmieni?

Jedną z najważniejszych dla osób fizycznych zmian jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. Jest to duża zmiana, bo aż o 1,4 tysiąca złotych rocznie. Ale jednocześnie ma zostać utrzymana degresywna kwota wolna od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania powyżej 8 tysięcy złotych, a poniżej 13 tysięcy złotych i dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania powyżej 85 528 złotych, ale poniżej 127 tysięcy złotych. Mówiąc w uproszczeniu dla osób, których podstawa opodatkowania wynosi minimum 13 000, ale maksimum 85 528 złotych rocznie kwota wolna od podatku się nie zmieni. Osoby, które zarabiają na przykład 13 tysięcy rocznie nadal będą miały kwotę wolną od podatku na poziomie 3091 złotych.

Nowela wprowadza też zmianę dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości powyżej 10 milionów złotych. Chodzi tu między innymi o budynki biurowe, centra czy domy handlowe. Nałożony na właścicieli zostanie minimalny podatek dochodowy celem uszczelnienia systemu podatków płaconych właśnie przez takie podmioty. Może to doprowadzić do podniesienia cen produktów sprzedawanych w takich miejscach lub usług oferowanych przez firmy mieszczące się w tzw. biurowcach.

Założenia ustawy

W treści ustawy założono również podniesienie aż o 100 procent, rocznego 50 procentowego limitu kosztów uzyskania przychodów, który ma wynieść 85 528 złotych. Oznacza to w praktyce, że wzrosną dochody tzw. twórców, czyli osób, które pracują na umowę o dzieło,  gdzie do tej pory można było wybrać koszt uzyskania przychodów na poziomie 20 lub 50%.

Trzeba jednak przyznać, że dokument ten jest zgodny z rozwiązaniami dyrektywy Unii Europejskiej, której założeniem jest przeciwdziałanie przenoszeniu zysku do innych krajów, aby korzystać z bardziej przyjaznego opodatkowania. Oznacza to, że UE próbuje zachęcić podatników do rozliczania się z podatku, w kraju w którym faktycznie się pracuje i mieszka. Dlatego też nowe przepisy mają przeciwdziałać tzw. transferowaniu zysków za granicę (ukrytej dywidendy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *