Pompy ciepła – rodzaje i zastosowanie

Pompy ciepła – rodzaje i zastosowanie

Pompa ciepła to urządzenie cieszące się coraz większym uznaniem na rynku z tego względu, że pozwala wykorzystywać energię odnawialną. Zastosować je warto już na etapie budowy domu, jednakże sprawdzą się także w budynku już zamieszkanym. Najbardziej znanymi rodzajami pomp tego typu są pompy gruntowe, powietrzne i wodne. Czym cechują się te pompy ciepła? Jakie zalety ma zastosowanie takiego rozwiązania? Którą pompę wybrać?

Pompa gruntowa

Pompa gruntowa jest bardzo często wykorzystywana w naszym kraju, zwłaszcza w instalacjach dopiero powstałych. W tym przypadku źródłem ciepła jest grunt. Gruntowa pompa wykorzystywana jest do domowego zbiornika gorącej wody, jak i do dostarczenia ciepła do grzewczego obiegu. Może z powodzeniem stanowić jedyne źródło ogrzewania domu, gdyż bazuje na wysokiej efektywności działania. Pamiętajmy jednak o tym, że stosując wymiennik poziomy, wielkość działki musi być dosyć duża.

Pompa powietrzna 

Powietrzna pompa ciepła początkowo nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów, co wpływa na jej popularność. Bazuje ona na źródle ciepła pobieranym z zewnątrz, czyli powietrzu. Podzielić ją można na typy powietrze-woda, gdzie ciepło jest przenoszone do obiegu grzewczego i zbiornika z wodą oraz powietrze-powietrze, gdzie następuje transport ciepła do wewnątrz. Wykorzystać ją można w zasadzie w każdych warunkach. Jednakże warto podkreślić, że konieczne jest tutaj dobranie innego źródła ogrzewania, które będzie wspomagało pracę pompy lub ją zastępowało wtedy, gdy występują największe różnice temperatur na zewnątrz i w środku. Pompę powietrzną zazwyczaj łączy się z układami niskotemperaturowymi.

Pompa wodna

W pompie wodnej źródłem ciepła jest płynąca woda. Odznacza się ona wysoką wydajności energetyczną, nawet wyższą niż w przypadku zastosowania pompy gruntowej. Pewnym minusem są tutaj wysokie koszty inwestycji, jednakże taka pompa stanowić może jedyne źródło ciepła w domu. Na zewnątrz zasilaniem dla pompy może być gaz, olej lub energia elektryczna.

Okazuje się, że na rynku znajdziemy także hybrydowe pompy ciepła, które stanowią połączenie energii z tradycyjnego i odnawialnego źródła. Różnią się one między sobą w zależności od tego, jakie rozwiązania zastosowano.

Pompa ciepła jest ciekawym rozwiązaniem, które w naszym kraju zyskuje na popularności. Okazuje się, że za granicą ten produkt jest niezwykle ceniony, co związane jest także z zaletami montażu tego urządzenia. Wybór pompy ciepła powinien zależeć od naszych oczekiwań i możliwości. Postawmy jednak na dobre jakościowo rozwiązanie, które posłuży nam przez lata.

Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *