Popuszczanie moczu w ciąży – jak możesz sobie z nim poradzić?

Popuszczanie moczu w ciąży – jak możesz sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie, popuszczanie moczu w ciąży dotyka wielu kobiet. Szacuje się, że doświadcza go nawet co trzecia ciężarna. Jak radzić sobie przy wystąpieniu tej nieprzyjemnej dolegliwości? Dzięki tym poradom możesz zredukować jej nasilenie i nieprzyjemne skutki.

Rób ćwiczenia mięśni dna miednicy na popuszczanie moczu

Najczęściej pojawiające się nietrzymanie moczu w ciąży ma charakter wysiłkowy. Wystarczy kichnąć lub zakaszleć, aby poczuć wilgoć na bieliźnie. Wynika to z faktu, że podczas ciąży dochodzi do osłabienia mięśni Kegla – dna miednicy.

Właśnie dlatego na nietrzymanie moczu u ciężarnych zalecane są niezawodne ćwiczenia Kegla. Polegają one na napinaniu oraz na rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Dla uzyskania najlepszych rezultatów trzeba przeprowadzać takie treningi regularnie.

Warto też wskazać, że regularne ćwiczenia mięśni Kegla mogą pomóc w przebiegu porodu i spowodować, że będzie on przebiegał sprawnie.

Zadbaj o odpowiednią dietę w trakcie ciąży

W trakcie ciąży warto dbać o swoją dietę, również pod kątem nietrzymania moczu. O czym trzeba pamiętać?

Nie ograniczaj ilości wypijanych płynów. Zmień jednak ich rodzaj, czyli zamiast herbaty, kawy, soków cytrusowych czy napojów gazowanych wybieraj wodę niegazowaną, lekkie herbatki, soki z innych owoców. Zredukujesz ryzyko podrażnienia pęcherza moczowego.

Dieta powinna być lekkostrawna i bogata w błonnik, ponieważ nietrzymanie moczu będzie nasilone w przypadku częstych zaparć. Unikaj również dań ostro przyprawionych.

Pamiętaj o codziennej higienie

By zapobiegać objawom nietrzymania moczu w ciąży i zmniejszyć je, trzeba też pamiętać o prawidłowej higienie.

Większe ryzyko nietrzymania moczu pojawia się przy infekcjach cewki i pęcherza moczowego, którym może sprzyjać niewystarczająca higiena.

Pamiętaj też o noszeniu przewiewnej bielizny z naturalnych materiałów, na przykład z bawełny, która będzie przyjemna dla skóry.

Gdy zauważasz nieprzyjemną wilgoć, pomyśl o zastosowaniu wkładek urologicznych. Są to wyroby wyglądające jak podpaski, lecz są bardziej chłonne i niwelują nieprzyjemne zapachy. Mają dyskretny wygląd i nie odznaczają się pod ubraniem.

W przypadkach bardziej nasilonego nietrzymania moczu można używać wyrobów jak majtki chłonne lub seni lady plus czy innych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *