Problem ze złuszczającą się skórą na piętach – co robić

Problem ze złuszczającą się skórą na piętach – co robić

Pękające pięty to nie tak rzadka przypadłość, z jaką może zmagać się każdy z nas. Ten problem niestety jest nieestetyczny, ale i może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, w tym ból. Pośród przyczyn wymienia się niewłaściwą pielęgnacją oraz uwarunkowania genetyczne. Jak sobie radzić?

Pękające pięty – jak do tego dochodzi?

Skóra stóp jest dość wrażliwa, a przy tym spełnia ważne funkcje. Jeśli pękające pięty stają się  coraz częstszym problemem, warto przyjrzeć się zbiegom pielęgnacyjnym, które im fundujemy. Gdy nie nawilżamy właściwie skóry w tej okolicy, staje się ona przesuszona. Zmienia swój kolor na żółtawy lub brązowawy. Naskórek grubieje i mimo tego, łatwo o uszkodzenia mechaniczne. Stąd już o krok do zakażeń.

Pękające pięty są nie tylko nieestetyczne, ale i mogą oznaczać, że w organizmie panuje stan zapalny. Tego problemu nie mogą lekceważyć głównie cukrzycy, u których łatwiej o uszkodzenia naskórka i podrażnienia, a pogorszona zdolność do odczuwania bólu przyczynia się do zbyt późno podjętej interwencji lekarskiej. Efektem może być powstanie zespołu stopy cukrzycowej, który jest bardzo trudny w leczeniu.

Jak pielęgnować i zapobiegać

Najważniejsza jest profilaktyka. Codzienna pielęgnacja, w tym regularne stosowanie kremów nawilżających lub maści z mocznikiem, pozbywanie się zgrubiałego, martwego naskórka, to podstawa. Do tego odpowiednio dobierane buty oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała, aby nie wywoływać nadmiernego nacisku na kończyny.

Gdy pękające problemy są już sporym problemem, który trwa od jakiegoś czasu, należy się przebadać, bowiem podłożem mogą być niedobory pewnych składników w organizmie bądź konkretne schorzenia. W razie konieczności stosuje się zabiegi służące złuszczaniu warstwy rogowej naskórka aż do momentu całkowitego wyleczenia skóry, a do tego korzystanie ze specjalistycznych maści i kremów.

Skórze stóp potrzebne są składniki, takie jak witaminy A i E, prowitamina B5 czy też alantoina. Dzięki nim udaje się zatrzymać wodę w skórze stóp, złagodzić podrażnienia i stworzyć barierę ochroną, przez co pękające pięty odchodzą w niepamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *