Producent gongów kościelnych Kraków – cennik

Producent gongów kościelnych Kraków – cennik

Gong kościelny to dzwonek, który służy do informowania wiernych o konieczności zmiany postawy np. z siedzącej na stojącą. Gong jest ważny z uwagi na obwieszczanie elementarnych fragmentów Mszy Świętej jak konsekracja.

Budowa gongu kościelnego

Gong kościelny zbudowany jest z jednej lub kilku tarcz umieszczonych na stopce. Stopka może być dodatkowo dekorowana, ale może tylko zwężać się w swojej środkowej części. Dźwięk z gongu dobywa się w momencie, kiedy ministrant uderza w gong specjalną pałką.

Na to, jak ten dźwięk wybrzmiewa wpływ ma kilka czynników:

  • Materiał wykonania gongu
  • Materiał wykonania pałki
  • Akustyka obiektu sakralnego
  • Indywidualne czynniki

Jakość gongu kościelnego zależy nie tylko od materiału jego wykonania, ale także samej jakości wykonania elementów jak stopka i dach.

Rodzaje i ceny gongów

Jednotonowe gongi kościelne mosiężne najtaniej będzie kupić w wersji błyszczącej z drewnianym młoteczkiem. Cena takiego zestawu zaczyna się od 550-600 zł – zależnie od liczby dodatkowych zdobień. Podstawowym zdobieniem jest po prostu krzyż na szczycie kopuły, ale może mu towarzyszyć kamień lub wstęga i to potrafi cenę gongu podnieść o nawet kilkadziesiąt złotych. Tego samego typu gongi matowe mogą być nieco droższe, co nie znaczy, że wydobywający się z nich dźwięk będzie bardziej szlachetny. Matowe jednotonowe gongi to wydatek od 600 do 1000 zł. Wszystko z zastrzeżeniem, że średnica gongu nie przekracza 30 cm. W przypadku większych gongów, ceny tych najprostszych zaczynają się od 900 zł. Gongi kościelne pojedyncze z krzyżem umieszczonym na stelażu powyżej czaszy będą kosztować nieco więcej. Za mosiężny gong tego typu o średnicy 30 cm zapłacimy od 950 do 1200 zł.

Gongi mogą jednak być bardziej strojne i posiadać nie jeden a kilka tonów. Kilka kopuł do tego prosty krzyż i młotek drewniany, cena zestawu z dwiema kopułami, w wersji błyszczącej i średnicy 23 i 26 cm zaczynać się będzie od 1700 zł. Podwójna wersja ze strojny krzyżem to koszt minimum 2000 zł. Jeszcze droższe będą gongi kościelne podwójne o większej średnicy, czyli powyżej 30 cm. Tego typu gongi kosztować będą nie mniej niż 2500 zł. Za tę cenę można spokojnie poszukiwać już gongu potrójnego, ale o mniejszej średnicy. Tu ceny zaczynają się od 1900 zł za potrójny mosiężny gong o wysokości powyżej 35 cm i średnicy czas od 19 do 29 cm. Najdroższe będą potrójne gongi, w wersji błyszczącej o średnicy najmniejszej czaszy około 20 do 25 cm. W przypadku tego rodzaju gongów ceny zaczynają się od 2500 zł, ale warto pamiętać, że właściwości takiego gongu można wykorzystać tylko w pomieszczeniach o bardzo dobrej akustyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *