Wśród naczyń kultowych szczególne miejsce zajmują relikwiarze – służą one do przechowywania relikwii świętych: ich doczesnych szczątków czy przedmiotów powiązanych z nimi. Z uwagi na fakt, że w poczcie polskich świętych szczególne miejsce zajmuje osoba Jana Pawła II, powstała seria relikwiarzy dedykowanych specjalnie temu świętemu Papieżowi, którego kult wciąż przybiera na sile, a liczba kościołów, kaplic czy ośrodków religijnych noszących jego imię wciąż rośnie.
Jak wygląda relikwiarz Jana Pawła II?
Relikwiarze Jana Pawła II najczęściej mają zgodny z tradycją kształt monstrancji czy krzyża, choć zdarzają się także wzory o bardziej oryginalnej, nowoczesnej formie. Spośród innych relikwiarzy wyróżniają się one elementami nawiązującymi bezpośrednio do osoby Jana Pawła II. Wśród motywów dekoracyjnych często znajduje się na nich herb oraz krzyż papieski, stosowne napisy oraz portret Ojca Świętego. Zdarzają się także unikalne relikwiarze ozdobione rzeźbą, wyobrażającą postać Jana Pawła II z rękami splecionymi w charakterystycznym dla Papieża geście. Ich cechą wspólną jest klasyczna prostota formy i nowoczesne wzornictwo. Ich twórcy raczej unikają inspirowania się dawnymi relikwiarzami, średniowiecznymi czy barokowymi. Wynika to z faktu, że Jan Paweł II jest świętym współczesnym, można go nawet uznać za symboliczną postać przełomu wieków – dlatego też relikwiarze papieskie utrzymane są w nowoczesnej, minimalistycznej estetyce.
Wykonanie relikwiarzy Jana Pawła II
Tradycyjnie, relikwiarze wykonuje się z trwałych i szlachetnych materiałów. Jeśli są one z mosiądzu, pokrywa się je warstwą złota lub srebra galwanizowanego. Zdarzają się także lite srebrne lub miedziane, z pozłacanymi elementami. Są one zdobione różnymi technikami, jak patynowanie, grawerowanie, łączenie metali o odmiennej barwie czy zastosowanie dekoracyjnych kamieni. Niezależnie od formy, łączy je wysoka jakość zastosowanych materiałów oraz staranne wykonanie z ogromną dbałością o detale, przez co prezentują się one niezwykle godnie jako oprawa doczesnych szczątków wielkiego Świętego.
Relikwiarz Jana Pawła II – cena
Cena relikwiarzy zależy od wielu czynników – ich wielkości, kształtu oraz zastosowanych materiałów. Warto pamiętać, że czasem są to prawdziwe małe arcydzieła, które będą zajmować wyeksponowane miejsce w świątyniach, w związku z czym muszą prezentować się odpowiednio dostojnie. Najczęściej cena wynosi kilka czy kilkanaście setek złotych, choć górna granica właściwie nie istnieje – niektóre z relikwiarzy, wykonane ze szlachetnych metali, kosztują i kilkanaście tysięcy złotych.