Salon z kamieniem dekoracyjnym na ścianie – ciekawe pomysły, aranżacje

Salon z kamieniem dekoracyjnym na ścianie – ciekawe pomysły, aranżacje

Kamień dekoracyjny w aranżacji wnętrz

Poszukując akcentów, które uczynią z naszego salonu pomieszczenie wyjątkowe, wyróżniające się spośród standardowych pomysłów warto zwrócić uwagę na naturalny kamień. Do niedawna materiał ten można było spotkać głównie w domach wolnostojących i to o charakterze podmiejskim. Od jakiego czasu projektanci sięgają do tego naturalnego surowca, wnoszącego do wnętrza mieszkań wiele ciepła i naturalnej kolorystyki.

Salon z kamieniem dekoracyjnym na ścianie nie należy już do rzadkości. Jednak jest to element wyposażenia wnętrz wymagający w projektowaniu  doświadczenia i wszechstronności. Bardzo łatwo bowiem, właśnie w miejskich salonach naruszyć nim delikatną równowagę materiałów. Tymczasem kamień dekoracyjny nadaje się doskonale do wnętrz zdecydowanie nowoczesnych jak i klasycznych, tradycyjnych.

Naturalny kamień dekoracyjny dostępny jest w sklepach takich jak Bank Kamienia w wielu postaciach,  najczęściej jako płyty z naturalnego kamienia :

  • granitu
  • marmuru
  • trawertynu
  • piaskowca
  • łupku

oraz jako tzw. kamień dekoracyjny w postaci płytek ściennych wykonanych z gipsu albo betonu imitujących różnego rodzaju naturalne kamienie,.

Kamienie dekoracyjne w salonie

Jeżeli decydujemy się na elementy dekoracyjne wykonane z kamienia, najlepszym sposobem jest użycie kamienia naturalnego z uwagi na niepowtarzalny rysunek surowca oraz wymuszony tym rysunkiem ruch światła. Trzeba jednak pamiętać, by używać go w sposób umiarkowany, najlepiej zacząć od fragmentu ściany w salonie lub poświecić dla tego dekoru jedną całą ściankę. Sprawdzonym zabiegiem dekoracyjnym jest ozdobienie kamieniem dekoracyjnym ścianę telewizyjną, czyli całą ściankę lub jej fragment, na którym umieszczony został telewizor, ewentualnie minimalistyczna zabudowa. Siłą rzeczy taka ściana stanowi centrum salonu, wokół którego aranżuje się fotele, krzesła czy stół. Odpowiednio doświetlona, stanowić będzie wspaniały punk odniesienia. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by nie łączyć jej z innymi okładzinami ściennymi. Jej urok będzie polegał na odmienności od pozostałych ścian salonu i wykorzystaniu światła dla wyodrębnienia jej z przestrzeni. 

Ponieważ kamień dekoracyjny może mieć wiele odcieni warto łączyć je z meblami czy innymi elementami wyposażenia w sposób albo kontrastowy albo unifikujący. Wspaniale wygląda w salonie ściana wyłożona kamieniem dekoracyjnym białym, a do tego kontrastowe umeblowanie. Równie dobrze będzie wyglądało stonowanie odcieni i miękkie przechodzenie kolorów. Bez względu na to jak szeroką ścianę obłożymy kamieniem dekoracyjnym, zawsze robi on inspirujące wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *