Samodzielna nauka języka angielskiego w domu – krok po kroku

Samodzielna nauka języka angielskiego w domu - krok po kroku

Bywa, że mija rok za rokiem, w szkole uczymy się pilnie i oceny mamy nawet niezłe, a wciąż nie umiemy angielskiego. Żeby zdać kartkówkę wystarczy, że nauczymy się na pamięć gramatyki i potrzebnych słówek. Ale gdy próbujemy cokolwiek powiedzieć po angielsku, włączyć się swobodnie w konwersację, nie potrafimy wydobyć z siebie słowa. Czy możemy stwierdzić, że znamy angielski bo mamy piątkę na świadectwie? Nie. Prawda jest taka, że znamy angielski wówczas, gdy potrafimy się w tym języku dość swobodnie komunikować i odnaleźć się w angielskojęzycznym środowisku.

Sposoby na samodzielną naukę języka

Nie od dziś wiadomo, ze szkolne lekcje to dla wielu uczniów zdecydowanie za mało. Próbujemy więc zapisywać się na kursy angielskiego albo na prywatne lekcje, najlepiej z native speakerem. Na pewno tego typu dodatkowy kontakt z językiem może być w dużej mierze pomocny. Czy jednak faktycznie to wystarczy? Czy dodatkowy kurs albo prywatny nauczyciel sprawi, że nagle zaczniemy płynnie komunikować się w obcym języku? Niestety nie. Prawda jest taka, że to my sami musimy bardzo chcieć i odnaleźć w sobie wolę myślenia po angielsku i wyrażania tych myśli słowami. Jedynie nasza własna mobilizacja i nasze własne starania mogą spowodować, że w końcu błyśniemy w angielskojęzycznym towarzystwie.

Sposobów na samodzielną naukę języka angielskiego jest obecnie bardzo wiele. Wystarczy nieco rozejrzeć się na rynku, w tym także w Internecie. Oto pomysły na samodzielną naukę, krok po kroku:

 • kursy do samodzielnej nauki języka (książki, słuchowiska na CD lub mp3),
 • prasa do samodzielnej nauki (regularnie wychodzące magazyny),
 • kursy on-line,
 • słowniki tematyczne,
 • czytanie książek i czasopism po angielsku,
 • oglądanie angielskojęzycznych programów w telewizji,
 • oglądanie filmów po angielsku,
 • zainteresowanie angielskojęzycznymi stronami w Internecie,
 • szukanie kontaktów na portalach społecznościowych z wykorzystaniem języka angielskiego,
 • praca za granicą podczas wakacji,
 • studia za granicą, wymiana studencka,
 • wycieczki/wakacje zagraniczne.

Aby nauczyć się języka trzeba po prostu odnaleźć w sobie szerokie pokłady motywacji i działać jak najwięcej samodzielnie w tym temacie. Żyjemy obecnie w takich czasach, że możliwości w tym zakresie sięgają niemal zenitu.

Jak się zmotywować?

Jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego, musimy go przede wszystkim polubić. A polubić możemy go wówczas, gdy będzie się nam kojarzył z czymś, co sprawia nam przyjemność, na przykład z naszą pasją, czy hobby. Jeśli więc lubimy muzykę, starajmy się zainteresować angielskimi tekstami piosenek. Gdy jesteśmy wielbicielami motoryzacji, czytajmy angielskojęzyczną prasę i strony w Internecie w tej tematyce. Jeśli nasza pasją jest moda, czytajmy prasę i blogi po angielsku. Dobrą opcją jest oglądanie ulubionych filmów w wersji angielskojęzycznej. Szukajmy w sieci znajomych, z którymi będziemy mogli komunikować się tylko po angielsku. A może dzięki takiej znajomości nadarzy się okazja wyjazdu do obcego kraju?

Najlepszym sposobem na naukę języka jest bezpośredni z nim kontakt. Działa to na zasadzie “rzucenia się na głęboką wodę” i jest niezwykle skuteczne. Podczas wakacji starajmy się nawiązywać kontakty z obcokrajowcami. Można porozmawiać z osobą sprzedającą w sklepie, z ludźmi stojącymi w kolejce po te same bilety. Okazji jest tak naprawdę sporo i na tym polega skuteczna, samodzielna nauka języka. Jest to nauka poprzez doświadczenie.

Dopiero, gdy odnajdziemy w sobie przyjemność nauki języka angielskiego możemy zafundować sobie profesjonalny kurs do jego nauki. Takie kursy można nabyć w księgarni lub też zdecydować się na kursy on-line. Dostępnych jest także na rynku wiele kursów indywidualnie opracowanych i określanych, jako specyficzne i jedyne w swoim rodzaju metody nauki języka obcego. Jedną z najbardziej znanych metod jest Metoda Skandynawska. Warto zapoznać się z każdą ofertą i wybrać coś najbardziej odpowiedniego dla siebie. Bo nasz kurs musi być dla nas skuteczny. Na jakikolwiek kurs nauki języka angielskiego się zdecydujemy, priorytetowa będzie zawsze nasza konsekwencja i regularność nauki. Bez tego ani rusz.

Jedno jest pewne. Nauka języka angielskiego nie może w żadnym wypadku kojarzyć się nam z nudą, przymusem, lub wkuwaniem na pamięć gramatyki i słówek. To jest droga donikąd. Owszem, nauka języka jest pamięciowa, ale wiedzę tę powinniśmy przyswajać spontanicznie, a nie poprzez celowe i żmudne uczenie się na pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *