Sprzedaję mieszkanie – bezpośrednio czy z agencją?

Sprzedaję mieszkanie - bezpośrednio czy z agencją?

Sprzedaż mieszkania to jeden z ważniejszych momentów życia. Sprzedać je samemu czy skorzystać z pomocy biura nieruchomości? Jak działają agencje ? Czy coś stracę, jeśli z niej nie skorzystam? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule oraz przedstawić wszystkie informacje dotyczące tego zagadnienia. Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw przedstawić trzeba sposób działania biur nieruchomości i porównać je z samodzielnym działaniem. Obie opcje posiadają plusy i minusy, a wybór rozwiązania zależy od indywidualnych czynników.

Które biuro nieruchomości wybrać?

Na rynku istnieje niezliczona ilość biur nieruchomości. Od tych zupełnie małych — kilkuosobowych do potentatów, którzy mają oddziały w każdym mieście. Decydując się na najlepiej jest wybrać biuro duże, wiarygodne i sprawdzone. Nawet jeśli te mniejsze oferują lepsze warunki to tak ważną sprawę lepiej pozostawić tym bardziej doświadczonym. Tutaj znacznie trudniej o przykre niespodzianki, które są niepożądane.

Pierwszym powodem, aby zdecydować się na pomoc agencji — jest wygoda. Biuro zajmie się całą sprzedażą od początku do końca. Umieści ogłoszenia, przygotuje mieszkanie, zaprezentuje kupującemu oraz podpisze umowę. To zdecydowanie najbardziej komfortowe rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu, a chcemy zbyć mieszkanie. Następnym ważnym plusem jest pomoc prawna. Biura współpracują z kancelariami prawnymi, które sprawdza, czy cała dokumentacja jest kompletna, ważna i czy nie będziemy mieli niespodziewanych problemów prawno-podatkowych. Zdecydowanym minusem jest prowizja. Wynosi ona od 1% do 7%, 8%. Stawka jest zmienna i zależy od takich czynników jak wielkość lokalu, firma, z jaką współpracujemy czy aktualne promocje. Decydując się na sprzedaż przez agencję — warto zastanowić się jaką umowę podpisać. Otwarta czy na wyłączność? W przypadku tej pierwszej możemy współpracować z kilkoma biurami (zwykle prowizja jest mniejsza) lub na wyłączność — współpracować tylko z jednym (zwykle wyższa prowizja, ale i zaangażowanie).

Decydując się na sprzedaż mieszkania z pomocą agencji warto sprawdzić ofertę biura nieruchomości ABA.

Samodzielna sprzedaż mieszkania

Samodzielna sprzedaż mieszkania również posiada swoje plusy. Niewątpliwym jest unikanie kosztów pośrednictwa. Przy tak ogromnej kwocie nawet kilka procent robi dużą różnicę. Kolejny plusem jest przeprowadzenie sprzedaży całkowicie po swojemu. O ile mamy czas na planowanie strategii i wykonanie wszystkiego od A do Z sami to będziemy mieli pewność, że cały proces przebiega dokładnie tak, jak tego sobie życzymy.

Sprzedaż mieszkania to poważna decyzja i wymaga zastanowienia się jak ją przeprowadzić. Do dyspozycji mamy wiele rozwiązań i mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wybrać najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *