Aktualnie nadal większość młodych ludzi, którzy mają wykształcenie średnie, kontynuuje zdobywanie wykształcenia na uczelniach wyższych. Zmienił się jednak sposób podejmowania decyzji odnośnie wybieranych kierunków.
Kiedyś kluczowymi czynnikami były: własne zainteresowania, praca w takim samym zawodzie jak rodzice czy dziadkowie lub oryginalność kierunku studiów w Warszawie, czyli im bardziej nietypowy, tym lepiej. Teraz przyszli studenci podchodzą do tematu zdecydowanie bardziej pragmatycznie. W opisie uczelni i oferowanych specjalizacji szukają konkretów, czyli takich programów nauczania, które nie tylko zapełnią kilka lat życia, ale które realnie wpłyną na ich późniejszą pozycję na rynku pracy. „Studia z Przyszłością” to innowacyjny Program Akredytacji Kierunków Studiów w każdym województwie. Dzięki tej inicjatywie kandydaci mogą z łatwością odnaleźć informacje o nowatorskich kierunkach odpowiadających na potrzeby rynku pracy.
„Studia z Przyszłością”
W 2018 roku odbyła się już gala finałowa podsumowująca III edycję programu „Studia z Przyszłością”. W ramach edycji 2018 zostało wyróżnionych aż 11 uczelni z Warszawy. Na liście są uczelnie zarówno prywatne jak i państwowe. Nagrodzone zostały studia I stopnia, II stopnia oraz kierunki podyplomowe. Większość specjalizacji jest związana z zarządzaniem (Wydział Zarządzania PW, Wydział Informatycznych Technik Zarządzania WIT), ekonomią (Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH) i kierunkami ścisłymi (Wydział Chemii UW, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW). Ta tendencja odzwierciedla aktualne zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów poszukiwanych na rynku pracy. Nie da się oczywiście przygotować studentów tak, by spełniali wszystkie wymagania pracodawców. Jednak dzięki innowacyjnemu programowi nauczania uczestnicy mają możliwość nabycia wielu praktycznych umiejętności, które są wysoko cenione przez pracodawców. Dostęp do aktualnej wiedzy praktycznej oraz ciągły rozwój nowych kompetencji zaprocentują ogromną przewagą w przyszłości. Dzięki temu absolwenci od razu mogą aplikować na wyższe lepiej płatne stanowiska.
Inicjatywa „Studia z Przyszłością” 2018 to pewnego rodzaju kierunkowskaz dla osób, które chciałyby studiować, a później pracować w Warszawie. Liczba uczelni oraz specjalizacji do wyboru może być przytłaczająca dla młodego człowieka. Szeroka oferta wcale nie musi dawać większego poczucia bezpieczeństwa, wręcz przeciwnie. Przyszły student potrzebuje konkretnych informacji, na co zwrócić uwagę, żeby nie bazować na starych opiniach i informacjach. Dzięki taki przedsięwzięciom każdy może być architektem swojej kariery zawodowej.