Każdego dnia trener mentalny otrzymuje telefon od zaniepokojonego trenera lub rodzica, proszącego o pomoc dla sportowca, który przechodzi kryzys. Zwykle brzmi to w tym stylu: on/ona startuje w przyszłym tygodniu w ważnych zawodach i nie może skupić się na przygotowaniach. Możesz pomóc? Tak – trener mentalny potrafi to zrobić!
Jednak częstym błędnym przekonaniem jest to, że trenerzy mentalni to ktoś, kto pracuje, redukując problem psychologiczny, który zakłóca osiąganie wyników i niczym magiczną różdżką pomaga w zdobyciu medalu. Prawda jest taka, że nie każdy trener mentalny posiada tę wiedzę na medycznym poziomie, aby to zrozumieć warto wiedzieć więcej na temat tego czym jest mentalny coaching.
Mentalny coaching – czym jest?
Trening mentalny to szerokie pojęcie używane do opisywania konsultantów, którzy używają modelu psychoedukacyjnego do rozwijania psychicznych / psychologicznych aspektów osiągnięć. Na polu golfowym, w sali operacyjnej, na scenie, w klasie lub na służbie, osiągnięcie najwyższej wydajności jest bardzo złożonym procesem. Każde ludzkie działanie wymaga od jednostki skutecznej integracji unikalnej kombinacji sprawności fizycznej, wiedzy technicznej, strategii taktycznej i umiejętności psychologicznych.
Trener mentalny – w jaki sposób pomaga?
Trenerzy mentalni są ekspertami w dziedzinie sportu i psychologii osiągnięć i rozumieją, w jaki sposób podejmowanie decyzji, wierzenia, obrazy i uczucia wpływają na działanie ludzkiej wydajności. Trenerzy mentalni wykorzystują to doświadczenie, aby pomóc jednostkom w rozwijaniu ich umiejętności koncentracji, determinacji, zaangażowania i pewności we wszystkich okolicznościach związanych z wydajnością. Rozwój umiejętności psychologicznych wymaga systematycznego programu szkoleniowego, mającego na celu wykorzystać mocne strony wykonawców, rozwiązać samodzielnie narzucone słabości, a jednocześnie skoncentrować się na osiąganiu ukierunkowanych celów, nawet w obliczu nieoczekiwanych wyzwań. To na tym opiera się podstawowa pomoc niesiona przez trenera mentalnego.