Ubezpieczenie mieszkania. Ile kosztuje roczna polisa?

Ubezpieczenie mieszkania. Ile kosztuje roczna polisa?

Ubezpieczenie mieszkania to jedna z głównych czynności, jakie powinniśmy wykonać po zakupie. Chroni ona nas przed skutkami meteorologicznymi czy włamaniem lub zalaniem. Do sytuacji takich niestety dochodzi bardzo często, a ubezpieczenie jest idealną asekuracją w razie problemów. Jeśli zaistnieje taka nieprzewidywalna sytuacja, otrzymamy pieniądze na naprawę i odszkodowanie za wyrządzone szkody. Ile zatem kosztuje roczna polisa ? Czy warto z niej korzystać ? Odpowiedzi wraz z przydatnymi informacjami w dalszej części.

Co wpływa na cenę polisy ?

Na cenę polisy ubezpieczeniowej wpływ ma kilka czynników. To od nich zależy wysokość stawki rocznej za ubezpieczenie mieszkania. Pierwszym elementem jest wartość mieszkania. Im jest droższe, tym wyższa cena. Mieszkanie nowo remontowane w wysokim standardzie i o dużym metrażu będzie naturalnie wymagało większej asekuracji, a co za tym idzie roczna opłata, również będzie wyższa. Jeśli samodzielnie chcemy ustalić kwotę ubezpieczenia – z mniejszych ją lub zwiększyć koszt polisy zmieni się. Na cenę polisy wpływ ma również usytuowanie mieszkania. Za takie same umieszczone na parterze zapłacimy więcej niż za pozostałe. Najmniejszą wpłatę poniesiemy, jeśli mamy mieszkanie na środkowych piętrach. Nieco więcej zapłacimy, jeśli nasze lokum znajduje się na ostatnim piętrze i istnieje większe ryzyko zalania. Na ostateczną roczną opłatę wpływ ma również zakres asekuracji. Podstawowe ubezpieczenie samych murów przed zalaniem lub pożarem jest najtańsze. W przypadku gdy chcemy ubezpieczyć też urządzenia domowe, cena będzie adekwatnie wyższa. Najwięcej zapłacimy za kompleksowe ubezpieczenie, które obejmuje oprócz powyższych rzeczy serwis np. ślusarza czy elektryka w razie konieczności, czy dodatkowe odszkodowanie oprócz zwrotu pieniędzy za poniesione straty.

Ile kosztuje roczna polisa ?

Odpowiadając na to pytanie trudno jednoznacznie oszacować rozwiązanie i podać konkretną cenę. Ceny za najtańszy polisy obejmujące tylko ubezpieczenie murów lub opiewające na najniższe kwoty rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Cena rośnie wraz z zakresem ubezpieczenia i standardowa zapewniająca asekuracje murów oraz podstawowego sprzętu to koszt ok. 200-300 zł. Za taką sumę otrzymamy solidną polisę. Najdroższe polisy potrafią kosztować nawet kilkaset złotych, ale w zamian chronią nas przed uszkodzeniami murów, kradzieżą lub zniszczeniem sprzętu i drobnymi usterkami. Najtańsze polisy ubezpieczeniowe doskonale sprawdzą się przy typowych mieszkaniach w bloku o średnim standardzie. Zapłacimy za nie od 100 do 300 zł. Jeśli nasze mieszkanie wymaga znacznie większego zabezpieczenia, to w cenie od 500 zł – 600 zł powinniśmy znaleźć odpowiednie ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *