Witamina K – jedna z najważniejszych dla organizmu

Witamina K – jedna z najważniejszych dla organizmu

Mineralizacja kości, homeostaza wapnia, właściwa krzepliwość krwi, to tylko niektóre pozytywne aspekty wpływu na zdrowie witaminy K. Jej niedobór może objawiać się trudno gojącymi się ranami i zaburzonym wzrostem u niemowlaków. Witamina K jest dobrze wchłaniana dzięki tłuszczom, w których się rozpuszcza.

Działanie witaminy K

Witamina K łagodzi też zapalenia oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Potrzebna jest do produkcji białka osocza, czyli protrombiny, znajdującej się w wątrobie. Dzięki osoczu podczas zranienia wypływanie krwi jest hamowane. Oprócz tego witamina K wpływa na krótszy czas miesiączkowego krwawienia, zmniejsza poziom cholesterolu LDL, poprawia koloryt skóry problemowej z rozszerzonymi naczynkami, ochrania też serce i przeciwdziała skazie krwotocznej u noworodków.

Objawy niedoboru

Jeśli braknie witaminy K organizm narażony jest na krwawienia dziąseł, trudno gojące się rany, osłabienie układu kostnego, a wzrost i rozwój niemowląt może zostać zaburzony. Czasami występują też samoistne krwawienia z nosa, gdyż delikatne naczynia krwionośne pękają po każdym, nawet lekkim uderzeniu. Występuje też skłonność do pokrywania się ciała siniakami. Białko osteokalcyna, syntetyzowane w osteoblastach, zaczyna gorzej funkcjonować, dlatego dochodzi do problemów z wiązaniem białka w kościach. Pojawiają się też zapalenia i biegunki.

Dlaczego brakuje witaminy K? Przede wszystkim winna jest zła dieta oraz przebyte choroby w połączeniu z lekami, które były zażywane. Chodzi tu najbardziej o antybiotyki, które niszczą bakterie flory jelitowej.

Gdzie szukać witaminy K?

Witamina K składa się m.in. z dwóch związków naturalnych – K1 – znajdującego się w zielonych warzywach oraz K2 – znajdującego się w jelitach, a dokładniej we florze bakteryjnej. K, oprócz tego, że można go spotkać w warzywach wytwarzających chlorofil, występuje też w młodej cebuli, pomidorach, wątróbce i pistacjach. Nie brakuje go także w niektórych owocach np. awokado czy truskawkach.
Trzeba jednak pamiętać, że witamina K w nadmiarze może objawiać się niedokrwistością, rozpadem krwinek czerwonych, czy nadmiernym poceniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *