Worki pod oczami – jak sobie z nimi radzić?

Worki pod oczami – jak sobie z nimi radzić?

Worki i cienie pod oczami pojawiają się z wielu różnych powodów – czasem nawet na pozór tak błahych, jak nieprzespana noc. Na podstawie ostrożnych szacunków dermatologów ukazano, iż z tym problemem może zmagać się nawet co czwarta osoba. Jakie są inne przyczyny worków i cieni pod oczami? W jaki sposób można sobie z nimi poradzić?

Jakie są przyczyny worków pod oczami?

Opuchlizna dolnych powiek jest wynikiem zastojów limfy w tkankach podskórnych. Przyczyn może być wiele – tendencja do tej przypadłości może być dziedziczona po rodzicach, często występuje u osób starszych, gdy obniża się napięcie mięśnia okrężnego oka, co skutkuje także osłabieniem tkanki wokół niego.

Z dużym prawdopodobieństwem pojawienia się worków pod oczami cechują się osoby, które regularnie zarywają noce, nadużywają alkoholu i papierosów oraz nie dbają o dietę. W związku z powyższym można stwierdzić, iż przyczyną tej dolegliwości jest także niewłaściwy tryb życia.

Coraz częściej pojawiają się one również u osób, które prowadzą siedzący tryb życia – kiedy limfa krąży wolniej, produkty przemiany materii nie są usuwane do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w tkance podskórnej.

Worki pod oczami występują często również u osób, które bardzo dużo się opalają. Popuchnięte dolne powieki mogą również wskazywać na zaistniałe choroby serce, nerek, tarczycy oraz chorobach układu krążenie, w wyniku których w organizmie dochodzi do zwiększonej retencji wody, a nawet do reakcji alergicznych.

W jaki sposób można pozbyć się worków pod oczami?

Istnieje wiele sposobów, które pomagają zwalczyć dolegliwość, jaką są worki i cienie pod oczami. Na pierwszą myśl przychodzą kosmetyki. Opuchliznę pomogą zredukować lekkie, chłodząco-odświeżające beztłuszczowe żele lub kremy, które pobudzają krążenie limfy i krwi (np. remescar). Najskuteczniejsze są takie, które zawierają w swoim składzie witaminę K i witaminę C, a także kofeinę, wyciągi z miłorzębu japońskiego, świetlika, bławatka, pietruszki lub arniki. Po nałożeniu takiego preparatu dobrze jest go wmasować w sposób odblokowujący naczynka limfatyczne – pozwoli to usunąć nadmiar limfy. Dokładniej ujmując, należy delikatnie rozprowadzić krem opuszkami palców przy jednoczesnym muskaniu powiek. Następnie środkowym palcem punktowo uciskać powieki – wpierw górną, kolejno dolną powiekę. Masaż nie jest koniecznością w przypadku, gdy opakowanie kosmetyku zakończone jest metalowym aplikatorem, który w trakcie nakładania preparatu posiada funkcje masowania skóry. Raz na kilka dni zaleca się nałożenie maseczki zmniejszającej obrzęki, ponadto skuteczne są żelowe okulary, szczególnie w postaci płatków nasączonych substancjami o działaniu poprawiającym mikrokrążenie. Warto przed nałożeniem schłodzić je w lodówce, ponieważ zimne chłodzą okolice oczu – tym samym powodując zmniejszenie się obrzęku.

Ponadto istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z workami pod oczami. Najbardziej popularnymi są:

  • chłodne kompresy,
  • przykładanie chłodnej łyżeczki,
  • okłady z plastrów z ziemniaka,
  • woreczki z herbatą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *