Kolizja drogowa należy do przykrych niespodzianek, z którymi często muszą mierzyć się kierowcy, niezależnie od stażu czy umiejętności. Takim sytuacjom niejednokrotnie towarzyszy spora dawka emocji i stresu związanego z dalszym postępowaniem. Zanim rozpoczniemy procedurę likwidacji szkody u ubezpieczyciela, warto zapoznać się z wytycznymi, jakimi kierują się firmy ubezpieczeniowe podczas oględzin uszkodzonego auta. Podpowiadamy, jak powinny przebiegać oględziny uszkodzonego pojazdu oraz na co zwrócić uwagę podczas wyceny, tak aby ewentualna dopłata do odszkodowania nie była konieczna w przyszłości.
Wypadek i co dalej?
Likwidacja szkody powstałej w wyniku kolizji drogowej jest obowiązkowym zapisem w każdej polisie OC samochodu. W przypadku poszkodowanego kierowcy, wypłata odszkodowania dokonywana jest z polisy OC sprawcy. Jednak procedura nie odbywa się z automatu, lecz wymaga działań ze strony poszkodowanego kierowcy. Przede wszystkim, zaistniałą szkodę należy jak najszybciej zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Ubezpieczyciel wyznacza konkretny termin oględzin samochodu, które przeprowadzane są przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Aby oględziny były dokładne i rzetelne, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, uzgadniając termin przyjazdu rzeczoznawcy, nie umawiajmy się na pory wieczorne, gdy oświetlenie jest słabsze niż w ciągu dnia, co może skutkować przeoczeniem niektórych uszkodzeń auta. Również, w miarę możliwości, wybierzmy takie miejsce oględzin samochodu, które pozwala na jego dokładne obejrzenie – idealnie jeśli auto będzie stało na kanale lub na podnośniku – wówczas rzeczoznawca będzie miał możliwość swobodnego dostępu do podwozia pojazdu i oceny jego stanu.
Często kierowcy wychodzą z założenia, że rzeczoznawca zauważy każde uszkodzenie powstałe podczas kolizji, co jest błędem. Nie warto w takich sytuacjach pozostawać biernym. Fachowcy dokonujący oględzin pojazdu z reguły są przychylni uwagom właścicieli, którzy potrafią precyzyjnie wskazać uszkodzenia powstałe wskutek konkretnego zdarzenia drogowego, gdyż to właśnie oni najlepiej znają swoje auta. Może się zdarzyć, że nie wszystkie uszkodzenia znajdą się w protokole wyceny, a wtedy czeka nas dodatkowa procedura odwoławcza od decyzji ubezpieczyciela, która skutkuje opóźnieniem w wypłacie odszkodowania.
Procedura oględzin pojazdu po wypadku
Podczas oględzin pojazdu rzeczoznawca samochodowy, na podstawie zebranych danych oraz zdjęć, sporządza dokumentację rozmiaru uszkodzeń. Następnie dokonywana jest kalkulacja kosztów naprawy. To właśnie na podstawie kalkulacji obliczana jest kwota wypłaty odszkodowania. Do najważniejszych elementów, służących do sporządzenia kalkulacji, należą:
- uszkodzenia widoczne na pierwszy rzut oka (uszkodzenia blachy, lakieru, reflektorów oraz szyb),
- uszkodzenia podwozia,
- geometria kół,
- dokumentacja fotograficzna (dodatkowo, można samodzielnie wykonać zdjęcia uszkodzeń),
- weryfikacja sporządzonego kosztorysu i sprawdzenie, czy żadne elementy uszkodzeń nie zostały pominięte w protokole,
- oględziny uzupełniające w przypadku, gdy podczas naprawy pojazdu pojawią się nowe, niewidoczne wcześniej uszkodzenia.
Warto dopilnować, aby każde uszkodzenie auta zostało prawidłowo opisane i sfotografowane. Dokumentacja fotograficzna może okazać się niezbędna w sytuacji, gdy ubezpieczyciel zaproponuje kwotę odszkodowania niższą od tej, której się spodziewamy. Dlatego tak ważna podczas oględzin pojazdu jest skrupulatność i dokładność opisu uszkodzeń.
Naprawa na własną rękę oraz ukryte usterki
Czasem, jeszcze przed wyznaczeniem terminu wizyty rzeczoznawcy samochodowego, konieczna jest wstępna naprawa samochodu, na przykład aby wrócić nim do miejsca docelowego. W takiej sytuacji zadbajmy o solidną, samodzielną dokumentację uszkodzeń sprzed naprawy, gdyż konieczne będzie dostarczenie jej ubezpieczycielowi w toku prowadzonego postępowania likwidacyjnego. Może się również zdarzyć, że po oględzinach rzeczoznawcy, już w trakcie naprawy samochodu, pojawią się ukryte uszkodzenia. W takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien zweryfikować dokumentację uszkodzeń i ustalić termin ponownych oględzin samochodu.
Po każdych oględzinach uszkodzonego samochodu, poszkodowanemu powinien zostać przesłany kosztorys. Warto dodać, że jest on dokumentem prawnym, który powinien zawierać takie informacje, jak koszty i sposób naprawy, rodzaj części, ilość roboczogodzin dla określonych prac naprawczych oraz wyliczenie kosztów kasacji pojazdu w przypadku tak zwanej szkody całkowitej.
Jeżeli chcesz uzyskać jeszcze więcej cennych informacji kliknij w link.