Wypożyczony samochód został skradziony – co teraz?

Wypożyczony samochód został skradziony - co teraz?

W Polsce coraz bardziej popularne staje się wypożyczanie samochodów. W ciągu ostatnich dwóch lat na rynku pojawiło się wiele firm, które z powodzeniem oferują tego typu usługi. Niestety, wypożyczone samochody stały się łakomym kąskiem dla złodziei. Często można trafić na nieuczciwych klientów, którzy korzystają z usługi przy użyciu podrobionych dokumentów i już nigdy nie zwracają pojazdu. Czasem w wyniku nieuwagi lub innych zdarzeń auto może zniknąć spod bloku. Co zrobić, gdy wypożyczony przez nas samochód zostanie skradziony? Jak firmy powinny zabezpieczać się przed kradzieżą?

Co zrobić, kiedy skradziono wypożyczony samochód?

Przede wszystkim należy zachować spokój i nie podejmować żadnych pochopnych decyzji. Natychmiastowo należy zadzwonić na policję i poinformować funkcjonariusza o zaistniałej sytuacji, informując jednocześnie, że nie jest się właścicielem pojazdu, tylko wynajęło się go na określony czas. Koniecznie trzeba również wspomnieć o ewentualnych rzeczach osobistych znajdujących się w samochodzie. Następnie niezwłocznie należy powiadomić wypożyczalnię (kontakt: http://www.ckcorp.pl/kontakt.html) o zdarzeniu i przekazać, że policja wie o kradzieży.

W tym momencie ktoś musi pokryć koszty związane z kradzieżą samochodu. To, czy za auto zapłaci ubezpieczalnia czy klient, zależy od wypożyczalni samochodów, zawartej umowy i przyczyn kradzieży. Jeśli klient wykupił ubezpieczenie, to ubezpieczalnia zapłaci za szkodę, ale tylko wtedy, gdy do zdarzenia nie doszło z powodu niedbalstwa klienta lub złamania warunków umowy.

Kwota, którą należy zapłacić wypożyczalni za poniesione przez nią straty również zależy od umowy. Bardzo często zdarza się, że nie trzeba będzie płacić za cały koszt pojazdu zastępczego. W Polsce ubezpieczenie jest obowiązkowe, ale w przypadku USA jest ono opcjonalne, więc nie trzeba się na nie decydować. Jednak w wypadku kradzieży klient musi wtedy ponieść wszystkie koszty związane z kupnem nowego samochodu zastępczego. Jest to informacja ważna szczególnie dla osób często podróżujących i wynajmujących samochody do celów prywatnych lub biznesowych. Warto zwracać uwagę na wszelkie zapisy w umowie, by potem nie być niemile zaskoczonym.

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Niektórzy przestępcy posiadają tak zaawansowane urządzenia, że niemal niemożliwe jest uniemożliwienie im włamania się do pojazdu. Można jednak zainstalować odpowiednie systemy namierzające, które pozwolą szybko zlokalizować pojazd. Nie warto opierać się wyłącznie na systemach bazujących na GPS, gdyż nie jest problemem je zagłuszyć. Znacznie bardziej skuteczne są systemy radiowe niewrażliwe na tego typu zakłócenia. Według policji ponad 95% skradzionych pojazdów z radiowym systemem namierzania udaje się zlokalizować do 24 godzin, dlatego warto się na nie zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *