Z jakiego drewna wykonywane są drzewce do chorągwi kościelnych?

Chorągwie kościelne zwane także sztandarami procesyjnymi są elementem tradycji religijnej, wywodzą się ze sztandarów wojskowych i ewoluowały w przedmiot o charakterze liturgicznym, posiada je niemal każdy kościół w Polsce, są to bogato zdobione haftami tkaniny zwykle zawierające wizerunek patrona danej parafii czy stowarzyszenia kościelnego. Używa się ich przede wszystkim podczas procesji świątecznych.

Chorągiew taka przymocowana jest do porzeczki, która jest przytwierdzona do drewnianego drzewca, który służy zarówno do mocowania sztandaru w pionie, do przenoszenia go podczas uroczystości, jak i do ustawiania ich w świątyni na czas gdy są nieużywane.

Z jakiego drewna wykonuje się drzewce do chorągwi kościelnych?

Może wydawać się, że takie drzewce takie można wykonać z jakiegokolwiek drewna, a istotniejsze są okucia metalowe stanowiące ozdobę oraz element montażowy, jednak to drewno jest podstawą i istotą drzewców do chorągwi kościelnych, dlatego każdy kto chce zamówić nowe drzewce do sztandaru procesyjnego powinien wziąć pod uwagę to jakimi cechami charakteryzuje się dany jego gatunek.

Drewno z którego wykonuje się drzewce do chorągwi kościelnych powinno być lekkie, co jest oczywiste gdy uprzytomnimy sobie fakt, że niezbyt lekki sztandar musi nieść jedna osoba, dodatkowa masa drzewca może to zadanie znacząco utrudnić. Ponadto drewno musi być wytrzymałe, powinno wytrzymać bez uszczerbku, na przykład silny wiatr wiejący podczas procesji, to często duże siły działające na drzewce, więc by nie doszło do pęknięć musi być też odpowiednio elastyczny. Ostatnią, ważną cechą drewna na drzewce musi być jego dobry wygląd, chociaż w dzisiejszych czasach jest to cecha drugorzędna, ponieważ istnieją metody wykończenia pozwalające dostosować wygląd do życzeń klientów.

Na rynku dominują drzewce wykonane z drewna bukowego, które łączy stosunkowo małą gęstość (a więc i masę) z wysoką wytrzymałością i dobrą podatnością na obróbkę mechaniczną. Często spotyka się także drzewce wykonane z drewna brzozowego, jest ono bardzo lekkie i wytrzymałe na zginanie, doskonale się obrabia, jest jednak mniej wytrzymałe od buka, przez co nieco mniej popularne. Sporadycznie spotyka się także drzewce z jesionu, który jednak nie wydaje się być optymalnym wyborem, ze względu na dość słabe właściwości mechaniczne. Równie rzadkie są bardzo ciężkie drzewce dębowe. Większość producentów zastrzega także, że są w stanie wykonać drzewce z innego rodzaju drewna na zamówienie klienta.

Miejscem w którym wykonuje się drzewce jest Pracownia Brązownicza “Sacrum”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *