Metoda cięcia laserem stali polega na stopieniu materiału przy użyciu wiązki lasera, którą można skupić do niezwykle małych rozmiarów, rzędu nawet ułamka mikrometra. Powstały przy tym naddatek zostaje usunięty przez towarzyszący gaz. Maszyny wykonujące laserowe cięcia charakteryzuje duża moc i czas trwania impulsu, które się możliwe do regulacji. Dzięki temu maszyna zyskuje uniwersalny charakter, a dobierając wspomniane wcześniej gęstość mocy oraz czas impulsu laserowego, pozwala na tworzenie wiele różnych projektów.
Ten coraz częściej poszukiwany na rynku sposób wycinania stali nierdzewnej, ale również blach i aluminium, zyskał w ostatnich latach wielu zwolenników. Jednak jak każda metoda posiada zarówno zalety jak i wady.
Laserowe cięcie stali – zalety
Najważniejszym plusem wycinania laserowego jest wspomniana wcześniej precyzja wykonania pozwalające na dokładne zrealizowanie nawet najbardziej skomplikowanego projektu, w tym także zawierającego liczne otwory i wyszukane kontury. Technologia ta pozwala na wykonanie detali z dokładnością do 0,001 mm. Dodatkowo wycinanie laserem gwarantuje wysoką powtarzalność, co umożliwia produkcję dowolnej ilości identycznych elementów. Większość maszyn została zaprogramowana w sposób umożliwiający jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie materiału. Wszystko dzięki temu, że technologia tatworzy bardzo cienką szczelinę pomiędzy kawałkami stali co dodatkowo sprawia, że kanty są idealnie równe oraz perfekcyjnie gładkie i nie ma konieczności wdrażania procesu obróbki wykończeniowej. Ogromnym plusem tej metody jest również to, że praca nowoczesnych maszyn gwarantuje szybkość i wysoką jakość realizowanych projektów.
Wady wynikające z cięcia laserem stali
Niestety wiąże się to z faktem, że maszyny stosowane do cięciasą drogie i zaledwie garstka firm może pozwolić sobie na ich zakup. Z wysokim kosztem wiąże się również odpowiednie wyszkolenie i uzyskanie wykwalifikowanej kadry zajmującej się obsługą tej maszyny. Kolejnym minusem jest możliwość cięcia stali konstrukcyjnej jedynie do grubości około 25 mm, natomiast stali szlachetnej do około 20 mm.
Podsumowując laserowe cięcie stali to stosunkowo szybki i niezwykle precyzyjny sposób obróbki tego materiału w dowolnie zaprojektowanym kształcie, a urządzenia które to umożliwiają, gwarantują dokładność, najwyższą jakość i wysoką powtarzalność elementów, dzięki zoptymalizowanemu procesowi realizacji. Jednak początkowo wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów inwestycyjnych.
Więcej informacji możecie przeczytać na stronie: https://konstrukcjewarszawa.pl/ciecie-laserem-stali-blach-aluminium/